Dopyt

Máte otázku? Zanechajte nám odkaz.

13. mája 2013

Základné pojmy v osvetlení

LED osvetlenie sa už roky používa v mnohých aplikáciách, ako napríklad v monitoroch alebo televíznych prijímačoch, no prechod na LED ako hlavný zdroj bežného osvetlenia je pre najbližšie desaťročia nespochybniteľný. A niet sa čo čudovať – LED je účinnou, šetrnou a ekologickou voľbou, ktorá spotrebuje výrazne menej energie ako klasické osvetlenie. Z dlhodobého hľadiska sú teda LED svietidlá veľmi výhodnou investíciou, ktorá pomôže nielen vašim úsporám, ale aj životnému prostrediu.

Pri ich kúpe sa však môžete stretnúť s viacerými odbornými pojmami či skratkami, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Aby ste s ich porozumením nemali problémy, v nasledujúcich riadkoch vám ich aspoň stručne priblížime.

LED - osvetlenie budúcnosti

Základné pojmy

LED – luminiscenčná dióda (z anglického originálu Light-Emmiting Diode) je polovodičová súčiastka, ktorá vyžaruje svetlo, keď ňou preteká elektrický prúd v priepustnom smere. Ako zdroj svetla je podstatne účinnejšia oproti zdrojom svetla napríklad v klasických žiarovkách, pretože produkuje viac svetla na Watt, má mnohonásobne vyššiu životnosť a výrazne nižšie náklady na prevádzku.

Watt (W) je jednotkou energie a pri svietidlách udáva, koľko energie svietidlo spotrebuje. Napríklad klasické 60 W žiarovky určite spotrebujú viac energie ako LED žiarovky s príkonom 8 W. Pri kúpe si však dajte pozor – z údajov o spotrebe nezistíte, koľko svetla svietidlo reálne vyžaruje, na to slúži údaj o množstve lúmenov.

Lúmen (lm) je jednotkou svetelného toku. Svetelný tok pomenúva svetelnú energiu, ktorú zdroj svetla vyžiari za 1 sekundu. Počet lúmenov teda vyjadruje, koľko svetla svietidlo vyžaruje do všetkých smerov – čím viac lúmenov, tým viac svetla. Je potrebné si uvedomiť, že konvenčné zdroje svetla, akými sú napr. žiarovky, žiarivky alebo výbojky, vyžarujú svetlo do všetkých strán, teda do 360°, čo v mnohých prípadoch nie je potrebné. Naproti tomu LED diódy vo väčšine prípadov vyžarujú svetlo do 120°, čo môže pri použití efektívnejšieho svetelného zdroja priniesť značnú úsporu.

Lux (lx) je potom jednotkou osvetlenia, ktoré je spôsobené svetelným tokom v hodnote 1 lm dopadajúcim na plochu 1 m2. Práve hodnota luxov je rozhodujúcim kritériom napríklad v priemyselných aplikáciách osvetlenia. Aj normy pre osvetlenie totiž uvádzajú, akú hodnotu luxov je potrebné v danej aplikácii dosiahnuť.

Kelvin (K) je jednotkou teploty svetla. Udáva, ako veľmi je svetlo sfarbené do červena (hrejivé) alebo do modra (chladivé), pričom platí, že čím vyšší počet kelvinov, tým je svetlo modrejšie – chladnejšie.

CRI (anglicky color rendering index) alebo Ra je skratkové označenie indexu podania farieb, ktorý slúži na hodnotenie presnosti farebného vnemu. Jeho hodnoty sa pohybujú v rozmedzí od 0 do 100. Čím nižšia je hodnota Ra, tým nižšia je aj schopnosť rozoznávania farieb. Čiže, ak sa Ra rovná 100, svetlo umožňuje oku vnímať farby prirodzene, a naopak, ak je hodnota Ra rovná 0, oko pri danom svetle nie je schopné rozpoznávať farby.

Hodnota IP vyjadruje stupeň ochrany svietidla proti vniknutiu vody a pevných častíc. Tento systém používa na udanie stupňa ochrany dve čísla, pričom platí, že čím je IP hodnota vyššia, tým lepšie je zabezpečená ochrana svietidla. Prvé číslo predstavuje ochranu proti pevným časticiam a druhé proti vlhkosti, resp. vniknutiu vody. Napríklad kúpeľňové či exteriérové svietidlá musia mať ochranu pred poškodením pevnými časticami a vodou vyššiu ako bežné svietidlá. Maximálny možný stupeň krytia je IP68. Svietidlá pre verejné osvetlenie majú najčastejšie krytie IP65 alebo IP66.

IP Úroveň ochrany IP Úroveň ochrany
IP 0x bez ochrany IP x0 bez ochrany 
IP 1x ochrana pred vniknutím
veľkých predmetov (≥ 50 mm)
IP x1 ochrana pred zvisle padajúcimi
kvapkami vody
IP 2x ochrana pred vniknutím
malých predmetov (≥ 12 mm)
IP x2 ochrana pred šikmo padajúcimi
kvapkami vody
IP 3x ochrana pred vniknutím
drobných predmetov (≥ 2,5 mm)
IP x3 ochrana pred
kropením vody (dážď)
IP 4x ochrana pred vniknutím
veľmi drobných predmetov (≥ 1 mm)
IP x4 ochrana proti striekajúcej vode
IP 5x ochrana pred vniknutím prachu IP x5 ochrana proti tryskajúcej vode
IP 6x prachotesné IP x6 ochrana proti intenzívne
tryskajúcej vode
    IP x7 ochrana proti dočasnému ponoreniu 
    IP x8 ochrana proti trvalému ponoreniu 

Hodnota IK vyjadruje stupeň ochrany, ktorý poskytuje kryt svietidla proti nárazom. Krytie IK vyjadruje odolnosť krytu svietidla voči mechanickému poškodeniu. Maximálna hodnota krytia je IK10.

IK odolnosť
voči nárazu
h
(cm)
energia rázu
(J)
IK01

0,2 kg

7,5 0,15
IK02 10 0,20
IK03 17,5 0,35
IK04 25 0,50
IK05 35 0,70
IK06 0,5 kg 20 1
IK07 40 2
IK08 1,7 kg 29,5 5
IK09 5 kg 20 10
IK10 40 20

 

LED osvetlenie nájde využitie aj vo verejnom osvetlení.

Farba svetla

LED technológia je priaznivá nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudské oko – LED svietidlá totiž nevyžarujú UV ani IR žiarenie. Pri ich výbere by ste však mali zohľadniť, do akého priestoru budú umiestnené a aký efekt majú docieliť. Na základe toho si môžete vybrať  z troch svetelných farieb LED svietidiel.

Denná biela (studená biela) je typická studeným bielym svetlom s modrastým nádychom, ktoré môže spôsobovať mierne neprirodzené vykresľovanie farieb. Na druhej strane sa vyznačuje najsilnejšou svietivosťou, preto sa najviac hodí na osvetlenie skladových priestorov, hál či exteriérov. Takýto typ svetla vyžarujú svietidlá s teplotou svetla v hodnotách 5 500 až 8 000 K. Za typickú dennú bielu farbu sa považuje 6 500 K. Pre klasické priemyselné aplikácie osvetlenia odporúčame použitie svietidiel s chromatickosťou 5 500 – 6 000 K.

Neutrálna biela predstavuje bežné kancelárske biele svetlo. Osvetlené predmety sa vyznačujú stredným až stredne chladným farebným nádychom. Svietidlá s touto farbou svetla sú vhodné do pracovných priestorov, kancelárií či stolných lámp na čítanie. Teplota svetla týchto svietidiel sa pohybuje v hodnotách 4 000 – 4 500 K.

Teplá biela je najteplejšia a najpríjemnejšia farba zo všetkých typov svetla a najviac sa podobá na svetlo klasickej žiarovky. Typická je hrejivým žltkastým nádychom, pri ktorom osvetlená pokožka vyzerá prirodzene, farby mäkko a priestory vľúdnejšie. Preto sa hodí do obývaných priestorov, interiérov, útulných kaviarní a podobne. Tento typ svetelnej farby nájdete v svietidlách s teplotou svetla 2 700 až 3 300 K.

Vybrať si správnu farbu svetla je dôležité.

Veríme, že vám tento článok pomôže lepšie sa zorientovať vo svete LED technológií. Nabudúce budeme v tejto téme pokračovať a povieme vám niečo viac o typoch a počte diód v LED svietidlách.

Prezrite si našu ponuku produktov a v prípade ďalších otázok nás kontaktujte.

Vypracujeme vám riešenie na mieru

Každý projekt naceňujeme namieru podľa potrieb vášho priestoru. Nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu našimi špecialistami.

Tomáš Krúžek

obchodno-technický zástupca
(+421) 910 270 599
(+421) 32 286 14 84
led@freyaled.com