Dopyt

Máte otázku? Zanechajte nám odkaz.

20. novembra 2013

Silikónové nano-častice a ich využitie v LED

Vďaka silikónovým nano-časticiam môžu byť LED diódy lacnejšie a ešte šetrnejšie k životnému prostrediu

LED diódy sú najefektívnejšie a najšetrnejšie svetelné riešenie, aké ponúka súčasný trh.  Majú však niekoľko nevýhod – vyššiu cenu a farebné spektrum. Prečo? LED dióda vyžaruje svetlo vďaka tomu, že elektróny prechádzajú polovodičom. Svetlo, ktoré je takýmto spôsobom vyžiarené má modrú farbu a je ostré, a preto je ľudskému oku nepríjemné. Z tohto dôvodu je potrebné jeho farbu zmeniť. Na to sa využívajú kovy vzácnych zemín – predovšetkým fosfory. Tieto látky sa získavajú i spracúvajú veľmi ťažko a výroba LED sa tak predražuje.

Výskumníci z University of Washington, ktorí neskôr založili spoločnosť LumiSand, vyvinuli nový typ materiálu – silikónové nano-častice. Tieto nano-častice, podobne ako kovy vzácnych zemín, zmäkčujú modré svetlo. Vzniká tak biele svetlo, ktoré oveľa viac pripomína to slnečné. Navyše, ak by sme silikónové nano-častice využili pri konštrukcii LED diódy, táto dióda by mohla zlacnieť a byť dokonca ešte šetrnejšia k životnému prostrediu.

Silikónové nano-častice sa získavajú extrakciou z piesku, ktorý je dostupnejší, a čo je dôležitejšie, oveľa lacnejší ako fosfory. Nano-častice sa získavajú leptaním vrstiev silikónu. Ak sú silikónové nano-častice menšie ako 5 nm, silikón ktorý za normálnych okolností nevyžaruje žiadne svetlo, začne žiariť. Ak silikónové nano-častice, ktoré vyžarujú červené svetlo, pridáme do LED diódy, pôvodné ostré a studené modré svetlo sa stáva mäkšie a teplejšie. Výskum stále pokračuje a vedci  z LumiSand ho plánujú rozšíriť aj na ďalšie farby svetelného spektra, ako sú žltá a zelená. Tým by sa použitie kovov vzácnych zemín mohlo úplne vylúčiť. Momentálne sa však vedci venujú zdokonaľovaniu technológie s červeným svetlom. 

Silikónové nano-častice majú teda dve základné výhody: v porovnaní s bežnými žiarovkami sú efektívnejšie, a svetlo, ktoré vyžarujú je ľudskému oku príjemné. Navyše, neobsahujú ortuť, bežnú súčasť žiariviek, ktorá predstavuje riziko pre naše zdravie a životné prostredie.

Viac informácií na nájdete tu.

ZDROJ

  • University of Washington: Silicon-Based Nanoparticles Could Make LEDs Cheaper, Greener To Produce, pubished in Lighting Technology, September/October 2013

Vypracujeme vám riešenie na mieru

Každý projekt naceňujeme namieru podľa potrieb vášho priestoru. Nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu našimi špecialistami.

Tomáš Krúžek

obchodno-technický zástupca
(+421) 910 270 599
(+421) 32 286 14 84
led@freyaled.com