Dopyt

Máte otázku? Zanechajte nám odkaz.

28. novembra 2018

Dezinfekcia pomocou svetla

Dezinfekcia pomocou svetla

Použitím viditeľného osvetlenia z konca modrého farebného spektra sa dajú zabíjať škodlivé nemocničné baktérie a mikróby (majú za následok infekcie, ktoré pacienti získavajú v nemocničnom prostredí). Operačné miestnosti v nemocniciach by preto mohli byť jednou z hlavných oblastí pre využitie kontinuálnej dezinfekcie svetlom.

Dezinfekcia pomocou svetla – operačná sála

Nozokomiálne infekcie alebo infekcie súvisiace so zdravotníckou starostlivosťou sú infekcie, ktoré vznikli v zdravotníckom zariadení a ktoré neboli prítomné pri prijatí pacienta.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pacientov v Spojených štátoch sú infekcie spojené so zdravotnou starostlivosťou najčastejšou komplikáciou u pacientov dostávajúcich nemocničnú starostlivosť. Určité baktérie môžu prežiť na povrchoch
v nemocničnom prostredí mnoho mesiacov. Hoci bežné čistenie a dezinfekcia budú vždy nevyhnutné, mnohé súčasné postupy majú obmedzenú účinnosť pri odstraňovaní baktérií. Dezinfekcia prostredia pomocou bežného čistenia je krátkodobá, keďže baktérie okamžite opätovne zaplnia priestor. Ukázalo sa však, že nová technológia kontinuálnej dezinfekcie svetlom zásadne redukuje počet škodlivých baktérií ako napr. MRSA (zlatý stafylokok), Clostridium difficile (baktéria spôsobujúca črevné infekcie) a VRE (enterokoky).

Hoci v odvetví osvetlenia vytvára kontinuálna dezinfekcia svetlom momentálne veľký rozruch, prelom prišiel už pred 20 rokmi. Univerzita Strathclyde v Glasgowe (Škótsko) objavila a preukázala technológiu, ktorá potvrdila, že osvetľovací systém by mohol zabíjať nemocničné baktérie. Táto technológia a jej účinnosť boli od roku 2008 predmetom viac ako 20 vedeckých publikácií a 30 konferenčných prezentácií. Projekt HINS-light (používanie svetla s vysokou intenzitou) bol v časopise Times Higher Education vyhlásený za Výskumný projekt Veľkej Británie za rok 2011.

Ako to funguje?

Energia z ultrafialového UV-C s krátkym vlnením zabije väčšinu patogénov takmer okamžite, ale spektrum v rozmedzí od 100 do 280 nm zabije aj zdravé bunky a je nebezpečné pre ľudské oko a iné orgány.

Svetlu pri dlhších vlnových dĺžkach trvá oveľa dlhšie zabiť baktérie, avšak môže byť použité v prítomností ľudí. Na generovanie viditeľného bieleho svetla sa využívajú LED diódy, ktoré obsahujú úzke spektrum svetla indigového sfarbenia. Toto „modré svetlo“ stimuluje molekuly, čo spôsobuje chemickú reakciu, ktorá zabíja baktérie zvnútraako keby sa uvoľňovalo bielidlo.

Rôzni výrobcovia používajú rôzne vlnové dĺžky. Väčšina z nich sa však zameriava na vlnovú dĺžku 405 nm. Štúdia Univerzity v Severnej Karolíne zistila, že svetlo pri 405 nm inaktivovalo tri baktérie (MRSA, VRE a MDRA) v rozpätí medzi 1 až 96 hodinami.

Výhody využitia kontinuálnej dezinfekcie svetlom:

  • nepretržitá dezinfekcia,
  • dezinfekcia vzduchu aj všetkých povrchov – tvrdých aj mäkkých,
  • bezpečné použitie v prítomností ľudí,
  • účinná voči širokému spektru baktérií a mikróbov,
  • nízke prevádzkové náklady,
  • ekologická dezinfekcia bez použitia chemikálií.

Detinfekcia pomocou svetla – chodby v nemocniciach

Úzkopásmové LED diódy môžu byť zabudované do svietidiel, takže vyzerajú ako štandardné LED panely.

V súčasnosti sa technológia kontinuálnej dezinfekcie pomocou svetla používa v niektorých zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach v USA, dokonca tiež v sanitkách. Regionálne zdravotnícke centrum Maury v Columbii v Tennessee zistilo, že po roku používania v operačnej miestnosti sa počet baktérií znížil o 85 % a počet infekcií o 73 %.

Zdroje

Vypracujeme vám riešenie na mieru

Každý projekt naceňujeme namieru podľa potrieb vášho priestoru. Nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu našimi špecialistami.

Tomáš Krúžek

obchodno-technický zástupca
(+421) 910 270 599
(+421) 32 286 14 84
led@freyaled.com