Dopyt

Mรกte otรกzku? Zanechajte nรกm odkaz.

28. novembra 2018

Dezinfekcia pomocou svetla

Dezinfekcia pomocou svetla

Pouลพitím viditeฤพného osvetlenia z konca modrého farebného spektra sa dajú zabíjaลฅ škodlivé nemocniฤné baktérie a mikróby (majú za následok infekcie, ktoré pacienti získavajú v nemocniฤnom prostredí). Operaฤné miestnosti v nemocniciach by preto mohli byลฅ jednou z hlavných oblastí pre vyuลพitie kontinuálnej dezinfekcie svetlom.

Dezinfekcia pomocou svetla – operaฤná sála

Nozokomiálne infekcie alebo infekcie súvisiace so zdravotníckou starostlivosลฅou sú infekcie, ktoré vznikli v zdravotníckom zariadení a ktoré neboli prítomné pri prijatí pacienta.

Podฤพa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pacientov v Spojených štátoch sú infekcie spojené so zdravotnou starostlivosลฅou najฤastejšou komplikáciou u pacientov dostávajúcich nemocniฤnú starostlivosลฅ. Urฤité baktérie môลพu preลพiลฅ na povrchoch
v nemocniฤnom prostredí mnoho mesiacov. Hoci beลพné ฤistenie a dezinfekcia budú vลพdy nevyhnutné, mnohé súฤasné postupy majú obmedzenú úฤinnosลฅ pri odstraลˆovaní baktérií. Dezinfekcia prostredia pomocou beลพného ฤistenia je krátkodobá, keฤลพe baktérie okamลพite opätovne zaplnia priestor. Ukázalo sa však, ลพe nová technológia kontinuálnej dezinfekcie svetlom zásadne redukuje poฤet škodlivých baktérií ako napr. MRSA (zlatý stafylokok), Clostridium difficile (baktéria spôsobujúca ฤrevné infekcie) a VRE (enterokoky).

Hoci v odvetví osvetlenia vytvára kontinuálna dezinfekcia svetlom momentálne veฤพký rozruch, prelom prišiel uลพ pred 20 rokmi. Univerzita Strathclyde v Glasgowe (Škótsko) objavila a preukázala technológiu, ktorá potvrdila, ลพe osvetฤพovací systém by mohol zabíjaลฅ nemocniฤné baktérie. Táto technológia a jej úฤinnosลฅ boli od roku 2008 predmetom viac ako 20 vedeckých publikácií a 30 konferenฤných prezentácií. Projekt HINS-light (pouลพívanie svetla s vysokou intenzitou) bol v ฤasopise Times Higher Education vyhlásený za Výskumný projekt Veฤพkej Británie za rok 2011.

Ako to funguje?

Energia z ultrafialového UV-C s krátkym vlnením zabije väฤšinu patogénov takmer okamลพite, ale spektrum v rozmedzí od 100 do 280 nm zabije aj zdravé bunky a je nebezpeฤné pre ฤพudské oko a iné orgány.

Svetlu pri dlhších vlnových dฤบลพkach trvá oveฤพa dlhšie zabiลฅ baktérie, avšak môลพe byลฅ pouลพité v prítomností ฤพudí. Na generovanie viditeฤพného bieleho svetla sa vyuลพívajú LED diódy, ktoré obsahujú úzke spektrum svetla indigového sfarbenia. Toto „modré svetlo“ stimuluje molekuly, ฤo spôsobuje chemickú reakciu, ktorá zabíja baktérie zvnútraako keby sa uvoฤพลˆovalo bielidlo.

Rôzni výrobcovia pouลพívajú rôzne vlnové dฤบลพky. Väฤšina z nich sa však zameriava na vlnovú dฤบลพku 405 nm. Štúdia Univerzity v Severnej Karolíne zistila, ลพe svetlo pri 405 nm inaktivovalo tri baktérie (MRSA, VRE a MDRA) v rozpätí medzi 1 aลพ 96 hodinami.

Výhody vyuลพitia kontinuálnej dezinfekcie svetlom:

  • nepretrลพitá dezinfekcia,
  • dezinfekcia vzduchu aj všetkých povrchov – tvrdých aj mäkkých,
  • bezpeฤné pouลพitie v prítomností ฤพudí,
  • úฤinná voฤi širokému spektru baktérií a mikróbov,
  • nízke prevádzkové náklady,
  • ekologická dezinfekcia bez pouลพitia chemikálií.

Detinfekcia pomocou svetla – chodby v nemocniciach

Úzkopásmové LED diódy môลพu byลฅ zabudované do svietidiel, takลพe vyzerajú ako štandardné LED panely.

V súฤasnosti sa technológia kontinuálnej dezinfekcie pomocou svetla pouลพíva v niektorých zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach v USA, dokonca tieลพ v sanitkách. Regionálne zdravotnícke centrum Maury v Columbii v Tennessee zistilo, ลพe po roku pouลพívania v operaฤnej miestnosti sa poฤet baktérií zníลพil o 85 % a poฤet infekcií o 73 %.

Zdroje

Vypracujeme vรกm rieลกenie na mieru

Kaลพdรฝ projekt naceลˆujeme namieru podฤพa potrieb vรกลกho priestoru. Nechajte si vypracovaลฅ cenovรบ kalkulรกciu naลกimi ลกpecialistami.

Tomรกลก Krรบลพek

obchodno-technickรฝ zรกstupca
(+421) 910 270 599
(+421) 32 286 14 84
led@freyaled.com