Prečo múzeá a galérie využívajú LED technológie?
Každý, kto niekedy vstúpil do múzea alebo galérie, rozumie tomu, že použité osvetlenie nielenže osvetľuje priestory a artefakty, ale dotvára celkový zážitok z prezentovaného umenia. Nemenej dôležitou úlohou múzea či galérie je zaistiť vhodné podmienky pre vystavované diela. Mnohé z nich totiž bojujú s tým, že postupom času väčšina hodnotných obrazov mení svoju farbu. V minulosti boli na osvetlenie vystavovaných diel a priestorov využívané klasické žiarovky. Štúdie však ukázali, že používanie klasických žiaroviek je obzvlášť škodlivé pre diela vyrobené v období pred 19. storočím, ktoré boli prevažne vytvorené olejom na plátne, napr. ikonické Slnečnice od Vincenta van Gogha.
(www.pexels.com)
Nejde len o znižovanie nákladov
Zmenou farebnosti netrpia len Van Goghove Slnečnice. Vďaka osvetleniu väčšina farieb mení svoj odtieň. Keď je vystavené majstrovské dielo, kurátori, dizajnéri osvetlenia a odborníci zo „svetlárskej“ oblasti spolupracujú na tom, aby bolo možné využiť dostatočné osvetlenie a zároveň zachovať obraz nepoškodený. Múzeá umenia pre znížovanie nákladov na energiu prechádzajú na používanie energeticky účinných LED diód. Táto zmena však nesúvisí len so znížením nákladov na energiu – LED diódy môžu uľahčiť uchovávanie obrazov.
Vedci dokázali identifikovať, ktoré farby svetla poškodzujú obrazy – pre van Goghove Slnečnice je to modré a ultrafialové svetlo. No v skutočnosti je ultrafialové žiarenie nežiadúce pre všetky obrazy. Vedec Aurelien David hovorí, že UV žiarenie by obrazy zničilo: „Zničili by ste umenie a to bez dobrého dôvodu.“ V minulosti chránili múzeá svoje maľby UV filtrami nad žiarovkami. LED diódy to však dnes zjednodušujú: neprodukujú žiadne UV žiarenie. Problémom však je, že LED diódy musia byť špeciálne navrhnuté tak, aby stratili svoje prirodzené odlesky.
(www.pexels.com)
Diela umelcov v novom svetle
Problémom s nežiadúcimi odleskami čelili aj usporiadatelia výstavy v susednom Česku v Národnej galérii v Prahe, ktorá predstavila výber najvýznamnejších obrazov zo Zbierky starého umenia v Českej republike spojeného s fondami českého a európskeho umenia renesancie a baroka. A práve osvetlenie obrazov z doby baroka bolo najväčšou výzvou. Štandardné osvetlenie bežne používané v galériách nedokázalo rozmerné tmavé a lesklé miesta na plátne osvetliť tak, aby na nich nevznikali nežiadúce odlesky a príliš tmavé plochy.
Výber osvetlenia sprevádzali dlhé prípravy – svetelno-technické výpočty a skúšky inštalácie osvetlenia. Spoločnosť, ktorá osvetlenie inštalovala, nakoniec nielen že navrhla vhodný systém osvetlenia, ale dokonca aj vyrobila stojanové svietidlo s masívnou kruhovou základňou, stojanom s DALI predradníkmi a LED modulom, ktoré bolo doplnené desiatimi bodovými svietidlami a trinástimi stmievateľnými okruhmi. Jednotlivé okruhy boli osadené LED s 2 700 až 6 500 K s Ra 80 až 98. Nastavené boli rôzne svetelné a farebné scény a jednotlivé svietidlá boli opakovane prestavované a natáčané do rôznych smerov. Obrazy boli osvetľované zhora, zdola, z bokov, bodovými svietidlami, so širokým uhlom svetelného zväzku a priamym aj nepriamym svetlom. Konečné rozhodnutie padlo na osvetlenie galérie nepriamym svetlom – od klenutého stropu. Dodatočné výpočty a merania overili dodržanie predpísaných hodnôt pre osvetlenosť obrazov.
V posledných rokoch vývojári a výrobcovia svietidiel kladú väčší dôraz na samotné umelecké diela, než na rovnomernosť osvetlenia miestnosti, než ako tomu bolo v minulosti. Stmievaním celej galérie a usmerňovaním svetla sa umeleckému dielu dostane menšej expozícii, a tým aj k menšiemu poškodeniu. Či už teda obdivujete samotný obraz alebo kladiete dôraz na celkový zážitok z umenia, LED technológii sa nedá uprieť, že robí kultúrny zážitok lepším a šetrnejším k vystavovaným dielam.
ZDROJE:
- www.techtimes.com/articles/75898/20150811/museums-led-van-gogh.htm
- www.wired.com/2015/08/museums-using-leds-protect-prettify-paintings/?utm_source=WIR_REG_GATE
- www.odbornecasopisy.cz/svetlo/clanek/dila-starych-mistru-v-novem-svetle–4257