Pri výbere svietidiel do firemného prostredia je potrebné okrem príkonu (W), teploty svetla (K), svetelného toku (lm), životnosti (h) a triedy krytia (IP) hľadieť aj na ďalší podstatný parameter – merný výkon svietidla. Často sa naň zabúda, a to aj napriek tomu, že sprostredkováva naozaj dôležitú informáciu. Ak ste o ňom ešte nepočuli alebo ste už čo-to začuli, ale neviete, čo presne vyjadruje, prečítajte si náš článok!
Čo vyjadruje merný výkon svietidla?
Merný výkon svietidla je jedným z kľúčových parametrov, ktorý by ste pri modernizácii osvetlenia firemných priestorov (recepcia, kancelárie, firemný areál, sklady, haly…) mali bez pochyby poznať. Prečo?
Múdra poučka hovorí, že merný výkon vyjadruje množstvo svetla produkovaného na jednotku spotrebovanej energie. Preložené do ľudskej reči – ukazuje nám, ako efektívne dokáže svietidlo premieňať elektrickú energiu na svetlo. Vyjadruje teda, ako veľmi je svietidlo úsporné.
Vidíme to aj vo vzorci:
MERNÝ VÝKON SVIETIDLA = SVETELNÝ TOK (lm)/PRÍKON (W)
Príkon nám udáva, koľko energie svietidlo spotrebúva (prijíma) a svetelný tok zas to, koľko svetla dokáže vytvoriť (vydáva). Merný výkon potom vyjadruje, ako efektívne sa svietidlu darí premieňať prijatú energiu na vyprodukované svetlo. Jednoduché, však?
👉 PRÍKLAD:
Ak je merný výkon svietidla 100 lm/W, znamená to, že svietidlo dokáže 1 prijatý Watt premeniť na 100 lumenov. Ako si ukážeme ďalej v našom článku, čím vyššie číslo, tým lepšie – ak má svietidlo vysoký merný výkon, znamená to, že robí svoju prácu fakt dobre.
Merný výkon svetelného zdroja ≠ merný výkon svietidla
Nemýľte si však tieto dve veličiny, ide o rozdielne veci.
- Merný výkon svetelného zdroja udáva, ako je svetelný zdroj schopný premieňať elektrickú energiu na svetelný tok – čiže samotná žiarovka, žiarivka, výbojka či LED čip.
- Naproti tomu merný výkon svietidla nám udáva, ako je celé svietidlo schopné premieňať elektrickú energiu na využiteľný svetelný tok. Svietidlo obsahuje okrem svetelného zdroja aj ďalšie komponenty (difúzory, optika), ktoré ovplyvňujú, ako sa svetlo distribuuje.
Vedeli ste, že…?
Merný výkon svietidla závisí nielen od samotného svetelného zdroja, ale aj od kvality optických systémov, stratového tepla a celkovej konštrukcie svietidla. Dve svietidlá s rovnakým svetelným zdrojom môžu mať rôzny merný výkon – svietidlo s lepšou optikou a menšími stratami energie môže dosahovať vyššiu účinnosť.
Asi už tušíte, ktorá veličina vám toho prezradí viac – áno, je to merný výkon svietidla, nie samotného svetelného zdroja. Do merného výkonu svietidla sú už započítané všetky straty (optické i elektrické) – dá vám teda lepšiu informáciu o tom, ako efektívne dokáže celé svietidlo premieňať energiu na svetlo.
Prečo sa oplatí poznať merný výkon svietidla?
Rôzne typy svietidiel majú rôzne merné výkony. Ako sme si už uviedli vyššie – čím väčšia je hodnota merného výkonu svietidla, tým lepšie (svietidlo dokáže efektívnejšie premieňať energiu na svetlo, je úspornejšie).
Čo vám prinesie vyšší merný výkon svietidla?
- Vyššia úspora: Svietidlá s vyšším merným výkonom spotrebujú menej elektrickej energie na produkciu rovnakého množstva svetla. To znamená nižšie náklady na elektrinu.
- Ekologické hľadisko: Menej spotrebovanej energie znamená menej vyprodukovaných emisií. Efektívnejšie svietidlá nepomáhajú len vám, ale i našej planéte.
- Dlhšia životnosť: Svietidlá s vyšším merným výkonom často využívajú pokročilejšie technológie, ktoré sú trvácnejšie a spoľahlivejšie.
LED svietidlá vs. staršie osvetľovacie technológie
Technológia osvetlenia sa neustále posúva vpred. Súčasný trh ovládajú LED svietidlá s merným výkonom cca 100 – 200 lm/W. Považujeme ich za štandard v oblasti osvetlenia, a to najmä vďaka ich vysokej efektívnosti, dlhej životnosti, univerzálnemu využitiu a nízkym prevádzkovým nákladom.
Mnohé krajiny v rámci snahy o znižovanie spotreby energie a zlepšovanie environmentálnej udržateľnosti zaviedli postupne regulácie, ktoré obmedzili alebo úplne zakázali výrobu a predaj menej efektívnych svetelných zdrojov.
Starším technológiám osvetlenia tak v podstate „odzvonilo“. Klasické žiarovky, halogénky, kompaktné žiarivky, lineárne žiarivky aj sodíkové výbojky postupne vytláča z trhu efektívnejšia LED technológia. Hoci predaj niektorých z nich nie je zatiaľ úplne zakázaný, ich využívanie sa postupne obmedzuje. Technologický pokrok a potreba zvažovať aj ekologické dôsledky vytvárajú tlak na postupné vyraďovanie starších technológií z prevádzky.
Zaujíma vás, aký je merný výkon predchodcov LED svietidiel, ktorí ešte stále na niektorých miestach slúžia (aj napriek svojej vysokej neefektívnosti)?
1. Žiarovky s volfrámovým vláknom
Klasické žiarovky predstavujú najmenej efektívne riešenie. Majú veľmi nízky merný výkon, obvykle len okolo 10 – 15 lm/W.
Vedeli ste, že…?
V „starých dobrých“ žiarovkách sa až 90 % energie mení na teplo a len 10 % na svetlo – poslúžili teda výborne na ohrev, na osvetlenie priestoru už menej.
2. Halogénové žiarovky
Halogénky ponúkali o trochu lepší výkon a dlhšiu životnosť ako klasické žiarovky – avšak ich merný výkon je len 15 – 25 lm/W.
3. Kompaktné žiarivky (CFL)
Kompaktné žiarivky (alebo aj kompaktné fluorescenčné žiarovky) majú merný výkon v rozmedzí okolo 40 – 70 lm/W.
4. Lineárne žiarivky
Merný výkon lineárnych žiariviek sa pohybuje približne okolo 100 lm/W.
5. Vysokotlaké sodíkové výbojky
V minulosti boli populárne kvôli svojej vysokej účinnosti, a preto ich bolo možné vidieť na mnohých miestach (ulice, diaľnice, priemyselné areály…). V porovnaní s LED majú kratšiu životnosť, poskytujú užšie spektrum farieb a majú menej verné podanie farieb (nižší CRI). Ich merný výkon sa pohybuje v rozmedzí 80 – 120 lm/W.
6. Nízkotlaké sodíkové výbojky
Ide o účinné zdroje svetla s merným výkonom až 100 – 200 lm/W, avšak s výrazne žltým svetlom, čo obmedzuje ich použitie. Toto monochromatické svetlo v žlto-oranžovom spektre má veľmi nízky index podania farieb. Napriek tomu môžete túto technológiu ešte stále vidieť v pouličnom osvetlení alebo osvetlení ciest.
7. LED svietidlá
LED technológia patrí momentálne medzi najúčinnejšie, s merným výkonom 100 – 200 lm/W. Predstavuje univerzálne riešenie, poskytujú vysokú kvalitu osvetlenia a dlhú životnosť. Je preto vhodná pre väčšinu moderných aplikácií, kde je dôležitá nielen účinnosť, ale aj kvalita osvetlenia a ekologickosť.
V našej ponuke nájdete vysokoúčinné svietidlo PRIMUS, ktoré má merný výkon až 197 lm/W. Jedno takéto svietidlo vám dokáže v porovnaní s klasickou výbojkou ročne ušetriť až 374 eur.
Úspora energií i nákladov môže byť pri použití vysokoúčinného svietidla naozaj výrazná, a to najmä v prípadoch, keď sa jedná o celú osvetľovaciu sústavu.
Všimnite si, že v rámci jednej technológie (napr. aj LED) môžu byť obrovské rozdiely a merné výkony jednotlivých svietidiel sa môžu výrazne líšiť.
Trend v technológiách osvetlenia
A aké sú aktuálne trendy, pokiaľ ide o merný výkon? Vedci sa zameriavajú na vývoj svietidiel, ktoré sú čoraz efektívnejšie – majú vyšší merný výkon a zároveň spotrebujú menej energie. Tento vývoj poháňa snaha znižovať energetickú spotrebu a zmierňovať negatívne dopady na životné prostredie.
Vedeli ste, že…?
V blízkej budúcnosti bude pokračovať trend vývoja ešte úspornejšej LED technológie, pričom cieľom je dosiahnuť merný výkon až 300 lm/W.
Po dosiahnutí limitov súčasných LED technológií sa otvárajú 2 možnosti – buď príde prevratná inovácia v samotných LED svietidlách, alebo nastúpi úplne nová, ešte efektívnejšia technológia osvetlenia (napr. laserové osvetlenie, kvantové bodky či OLED). Tieto technológie by mohli využiť iné princípy premeny energie na svetlo a posunúť hranice efektivity na úplne novú úroveň.
Záver
Ako sme mohli vidieť, merný výkon svietidla nie je len akousi „prázdnou“ veličinou. Je kľúčovým ukazovateľom energetickej účinnosti svietidla. Vďaka vyššiemu mernému výkonu môžete získať viac svetla pri nižšej spotrebe energie a ušetriť svoje prevádzkové náklady. Globálny trend je obmedziť výrobu a predaj svietidiel s nižším merným výkonom a nahradiť ich úspornejšími technológiami, ktoré prispievajú k znižovaniu energetickej spotreby a k ochrane životného prostredia.