Dopyt

Máte otázku? Zanechajte nám odkaz.

18. februára 2014

Kvalita osvetlenia a jej vplyv na naše zdravie

Dôležitá úloha osvetlenia a jej vplyv na náš zdravý spánok

Vedecký výskum za posledné desaťročia významne zmenil pohľad na úlohu osvetlenia a jeho vplyv na človeka. Svetlo dokáže zásadným spôsobom ovplyvniť jeho schopnosť vnímať, meniť jeho náladu, vyvolať pocit komfortu, alebo naopak, nepohody a regulovať ľudský cirkadiánny rytmus (rytmus spánku a bdenia vs. rytmus bazálnej teploty). Všetky tieto poznatky rozšírili vnímanie úlohy umelého osvetlenia. Najdoležitejšim objavom v tejto oblasti je objav tretieho druhu fotoreceptorov v ľudskom oku, citlivých na modrú zložku svetelného spektra a schopných riadiť produkciu melatonínu.

Fotoreceptory ovplyvňujúce tvorbu melatonínu

 

Tretí druh fotoreceptorov v ľudskom oku

Tretí druh fotoreceptorov v ľudskom oku je citlivý na časť svetelného spektra s vlnovou dĺžkou cca 464 nanometrov, čiže modrého svetla. Tieto fotoreceptory majú vplyv na tvorbu melatonínu, hormónu riadiaceho cirkadiánny rytmus človeka.

Priaznivé účinky melatonínu

Melatonín je nazývaný aj „hormónom tmy a spánku“. Je zodpovedný za zdravý spánok a pekné sny. Má však pre náš organizmus aj ďalšie rozsiahle blahodárne účinky:

 • Ovplyvňuje krvný obeh, krvný tlak, telesnú teplotu, metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín,
 • ovplyvňuje produkciu pohlavných hormónov, imunologické reakcie organizmu,
 • má vplyv na priebeh starnutia, správanie i psychologické reakcie a
 • je zodpovedný za náš zdravý spánok a pekné sny

Často je označovaný aj za hormón ovplyvňujúci starnutie a imunitu. Má však aj ďalšiu vlastnosť, objavenú nedávno: zastavuje rast niektorých malígnych buniek. 

Dôsledky zníženia produkcie melatonínu

Nedostatok melatonínu spôsobuje poruchy spánku a nespavosť. V ostatných rokoch sa vynorila hypotéza o škodlivom vplyve nočného svetla na produkciu melatonínu. Nadmerné osvetlenie v noci v podobe lampičiek, televízorov, počítačov, alebo osvetlenia z ulice môže spôsobiť zníženie produkcie melatonínu.

Pokiaľ je náš organizmus vystavený svetlu v čase, kedy sa má produkovať melatonín, vystavuje sa riziku vzniku nádorových ochorení.

V harvardskej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 78 586 zdravotných sestier sa zistil o 35% vyšší výskyt rakoviny u tých, ktoré mali rotujúce nočné služby aspoň tri noci v mesiaci počas 15 alebo viac rokov. 

Hladina melatonínu v krvi sa zvyšuje po zotmení. Najviac melatonínu produkujeme uprostred noci. Ak však nedoprajeme nášmu organizmu dostatočnú tmu počas noci, potláča sa produkcia melatonínu. K zníženiu hladín melatonínu dochádza aj pri vystavení organizmu monochromatickému modrému svetlu (v tzv. studenej bielej farbe).

Ako teda dochádza k tvorbe melatonínu? Náš zrak prezradí epifýze (časti mozgu), že sa vonku stmieva. Tá vytvorí a uvoľní melatonín, ktorý sa krvou dostane do celého tela, vďaka čomu ostane človek unavený.

Vplyv denného svetla na ľudský organizmus

Vplyv denného svetla na ľudský organizmus

Ľudský organizmus v ranných hodinách produkuje hormón kortizol stimulujúci metabolizmus. Jeho koncentrácia v krvi dosahuje maximum okolo deviatej hodiny ráno, potom po zvyšok dňa kontinuálne klesá. Melatonín nazývaný i hormón spánku vylučuje ľudské telo v noci, pričom jeho koncentraćia v ľudskom organizme kulminuje približne okolo tretej hodiny ráno.

V súčasnosti trávime veľa času počas dňa v osvetlených kanceláriách bez prísunu slnečného osvetlenia. Cez deň nám chýba prirodzené svetlo a v noci prirodzená tma. Z tohto dôvodu nedochádza k prirodzenej produkcii melatonínu.

Ako si môžeme zabezpečiť prirodzenú tvorbu melatonínu?

 • Dodržujme pravidelné rytmy spánku a vstávania,
 • doprajme si spánok v tme a v pokoji (so zatiahnutými oknami, vypnutými zdrojmi svetla, zakrytými blikajúcimi zariadeniami a pohotovostnými svetlami na televízoroch a počítačoch),
 • večer trávme pri minimálnom, tlmenom a príjemnom svetle žltej a oranžovej farby,
 • ak potrebujeme v noci vstať, nepoužívajme na svietenie biele svetlo, pre nočné svietenie je vhodnejšie svetlo červenej farby, ktoré nenarúša produkciu melatonínu v našom mozgu. 

Zdroje:

 • OMS Lighting, ELITE (2013)
 • MUDr. Miroslav Mikulecký st., Pozor na nočné (hlavne modré) svetlo! Medicínsky monitor, (2005), s. 32-34
 • Doc. RNDr. Bernadetta Pástorová, PhD., časopis Bedeker zdravia, (2012)
 • http://fit.server.sk, (2010)
 • http://www.celostnimedicina.cz/melatonin-hormon-tmy-a-spanku.htm#ixzz2MlrpXlO3, (2010)

 

Vypracujeme vám riešenie na mieru

Každý projekt naceňujeme namieru podľa potrieb vášho priestoru. Nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu našimi špecialistami.

Tomáš Krúžek

obchodno-technický zástupca
(+421) 910 270 599
(+421) 32 286 14 84
led@freyaled.com