Dopyt

Máte otázku? Zanechajte nám odkaz.

Sme „zašpinení“ svetlom?

Tma nad zlato. Zdá sa vám to absurdné? A čomu alebo komu je vlastne taká skutočná tma prospešná?

Znečistenie životného prostredia je enormným problémom dnešnej doby, to vieme všetci. Ale čo svetelné znečistenie? Vďaka výskumom astronómov sa môžeme dozvedieť, že jas nočnej oblohy exponenciálne narastá. Vedecké štúdie ukazujú, že ak sa aj naďalej bude jas nočného neba takýmto tempom zvyšovať, o 30 rokov budeme Mliečnu cestu vidieť iba na obrázkoch. Hviezdy zmiznú. Teda nie naozaj, len pre nás.

Na obrázku môžeme vďaka práci talianskej neziskovej organizácie The Light Pollution Science and Technology Institute vidieť, koľko hviezd dokážeme v skutočnosti voľným okom na nočnom nebi pozorovať. Nie sme na tom v rámci Európy najhoršie, ale tak isto príliš „nehviezdime“, a to doslovne. Áno, pohľad na mnohé z hviezd si statočne vedome i nevedome odopierame.

Mapa počtu viditeľných hviezd – Európa

Prvým človekom, ktorý sa pustil do systematického monitorovania jasu oblohy v Európe bol P. A. Cinzano. Ten spoločne so svojím kolektívom vypracoval projekt, kde porovnával aktuálne hodnoty za rok 1998 s dostupnými údajmi z roku 1971 a vypracoval predpoveď pre rok 2025. Projekt ako prvý mapoval jas oblohy v Európe s rozlíšením lepším ako 3 km.

Mapa svetelného znečistenia v Európe – stav v roku 1998 a predpoveď na rok 2025

Bližší pohľad na situáciu na Slovensku poskytuje obrázok nižšie. V Bratislave, Trnave či Nitre, mestách zahltených svetelným smogom, si romantiku pod hviezdami príliš neužijeme. Naopak, naše hory a odľahlejšie miesta nám poskytujú relatívne dobré podmienky na pozorovanie hviezdnej oblohy. Čiernu farbu podľa legendy v mape však na Slovensku nenájdeme. Znamená to, že za skutočne tmavou oblohou a jasnou mramorovou Mliečnou cestou sa budeme musieť vypraviť ešte kúsok od nášho domova.

Ak však nehodláte prekročiť hranice nášho štátu a chcete vidieť tú najtmavšiu tmu, nasmerujte svoje kroky na východ, do nočných Polonín. Národný park Poloniny si právom privlastnil pomenovanie „Park tmavej oblohy“, je to najtmavšia oblasť na Slovensku. Umelé osvetlenie tu nenarúša nočné biorytmy živých organizmov a park sa môže pýšiť naozaj vysokou koncentráciou endemických a ohrozených druhov rastlín, húb a živočíchov.

Jas nočnej oblohy na Slovensku

Tma nad zlato, ako tvrdí jeden z českých televíznych dokumentov. Tento dokument o svetelnom znečistení vám priblíži, aké sú príčiny tohto znečistenia, jeho dôsledky pre človeka, zvieratá a rastliny i možné riešenia tohto problému.

Nemäťme si myseľ

Dôsledky svetelného znečistenia nie sú malé. Človek, zvieratá i rastliny sa milióny rokov vyvíjali v pravidelnom striedaní dňa a noci. Umelé osvetlenie toto prirodzené striedanie, tak ako aj reakciu na toto striedanie (tzv. cirkadiánny rytmus) narúša. Negatívny je vplyv na nočné ekosystémy, ale i na nás.

Dôsledky pre zvieratá a rastliny

  • Zmätené zvieratá môžu ďakovať práve nám. Mnohé z živočíchov potrebujú v noci k odpočinku alebo naopak k svojej aktivite (príjem potravy, navigácia, párenie, lákanie koristi…) skutočnú tmu. Nevhodné nočné osvetlenie mätie sťahovavé vtáky, ryby, korytnačky, netopiere a je smrteľnou pascou pre hmyz (bohužiaľ i ten ohrozený).
  • Svetelné znečistenie spôsobuje oneskorené opadávanie listov a predčasný úhyn stromov a rastlín, negatívne ovplyvňuje fotosyntézu rastlín.

Dôsledky pre človeka

  • Množstvo a kvalita osvetlenia sa významným spôsobom podieľajú na tvorbe jednotlivých hormónov a celkovom fungovaní organizmu. Nedostatok tmy počas spánku môže podľa lekárov viesť k zvýšenému výskytu rakoviny. Melatonín, ochranca ľudského tela pred zhubnými nádormi a zároveň  „hormón tmy a spánku“, sa v tele tvorí počas spánku iba v tme.
  • Oslňujúce svetlo býva častým vinníkom dopravných či iných nehôd.

Kritérium „zdravého osvetlenia“ (je ekologické a zároveň chráni oči, pozitívne vplýva na rýchlosť učenia sa a pozornosť, nevyvoláva únavu, podráždenosť, nespavosť, bolesť hlavy, úzkostlivosť či poruchy koncentrácie) tak v poslednej dobe silno konkuruje pri výbere vhodného osvetlenia ekonomickému hľadisku.

Vplyv druhu a kvality osvetlenia na cirkadiánny rytmus človeka

Ako vyčistiť svetelné znečistenie?

Pozitívom na celej tejto veci je, že často nie sú potrebné zložité nákladné riešenia, veľakrát postačia i malé zmeny. Čo robiť, aby sme svetelný smog čo najviac minimalizovali? Nech sa páči, ponaučenie so sebou, na tanierik.

1. Nesvieťte si na hviezdy – najbanálnejšia rada. Nemá zmysel svietiť ľuďom v noci do okien či osvetľovať nebo alebo steny domov, pravdepodobne to nikto neocení. Svieťte efektívne – len tým smerom, kde je to naozaj potrebné.

2. Nežiarte celý deň – vy osobne samozrejme môžete. Svoje svetlá však na dobu, keď o ich svetlo nikto nestojí, vypínajte.

3. Nešetrite, neušetríte – zdá sa vám výhodnejšie nechať „dojsť“ staré svietidlá a až potom ich nahradiť novými, modernými? Odpoveď na túto otázku určite poznáte. Plesknite sa jednorazovo po vrecku a kúpte si kvalitné LED svietidlá s rýchlou návratnosťou investície. Z krátkodobého hľadiska vás bude váš budget nenávidieť, z dlhodobého (v rade niekoľkých rokov) však milovať. Tak ako aj ľudia a zvieratá, ktorých nebudete obťažovať nevhodným osvetlením.

Zdroje:

Vypracujeme vám riešenie na mieru

Každý projekt naceňujeme namieru podľa potrieb vášho priestoru. Nechajte si vypracovať cenovú kalkuláciu našimi špecialistami.

Tomáš Krúžek

obchodno-technický zástupca
(+421) 910 270 599
(+421) 32 286 14 84
led@freyaled.com